Görülmesi Gereken Olağanüstü 9 Kütüphane

Görülmesi Gereken Olağanüstü 9 Kütüphane
Bir gün yolunuz düşerse mutlaka bulunmak isteyeceğiniz harika kütüphaneler.

Olur da yolunuz düşerse mutlaka görmek isteyeceğiniz, hatta ölmeden görülmesi gerekenler listenizde yer alabilecek, zengin eserleriyle olduğu kadar, tarihi ve mimarisiyle de büyüleyen olağandışı kütüphanelerden bazılarını sizler için sıraladık.

1. George Peabody Kütüphanesi, Baltimore, ABD

George Peabody Kütüphanesi, Baltimore, ABD
Bu neoklasik “kitap katedrali” 1878’te tamamlanmıştır ve gördüğünüzde sizi, içinde bulunduğunuz uzam ve zamandan soyutlayacak bir atmosfere sahiptir. Kütüphane 300 binin üzerinde kitaba ev sahipliği yapmaktadır.

2. Trinity Üniversite Kütüphanesi, Dublin, İrlanda

Trinity Üniversite Kütüphanesi, Dublin, İrlanda
Dublin’in 18. Yüzyılda inşa edilen Trinity College Kütüphanesi, olağanüstü yapısının yanı sıra yaklaşık 6 milyon öğeye de ev sahipliği yapmaktadır. Uzun oda olarak adlandırılan kütüphanenin ana odası, yaklaşık 65 metre uzunluğundadır ve kütüphanenin en eski 200.000 kitabı bu kısımda yer almaktadır.

[ad name=”Google Adsense”]

3. Çek Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi, Prag, Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti Ulusal Kütüphanesi, Prag, Çek Cumhuriyeti
1722’de Prag‘da açılmıştır ve 20.000 cildi aşan sayıda dünyanın en önemli teolojik ve medikal eserini barındırmaktadır. Sizi bu dünyadan alıp, bambaşka bir aleme taşıyacak inanılmaz bir kütüphane ve oldukça romantik bir havaya sahip.

4. Admont Manastırı Kütüphanesi, Almont, Avusturya

Admont Manastırı Kütüphanesi, Almont, Avusturya
Admont Manastırı’nda 1776 yılında inşa edilmiş olan kütüphanede yaklaşık 150 bin kitap bulunmaktadır ve kendinizi saray kütüphanesinde hissettirecek göz kamaştırıcı bir görkeme sahiptir.

5. Congress Kütüphanesi, Washington D.C, ABD

Congress Kütüphanesi, Washington D.C, ABD
Yapımı 1800 yılında tamamlanmıştır ve dünyanın en büyük ikinci kütüphanesidir. Her yıl  2 milyona yakın  ziyaretçi alan kütüphane, 158 milyon öge bulundurarak olağanüstü bir koleksiyona av sahipliği yapmaktadır. Adeta yok yok olan kütüphaneye, yolunuz düştüğü taktirde uğramanız şiddetle tavsiye edilmektedir.

6. Çin Ulusal Kütüphanesi, Pekin, Çin

Çin Ulusal Kütüphanesi, Pekin, Çin
1909 tarihinde Pekin’de kurulmuş olan yapı, Asya’nın en büyük kütüphanesidir ve dünyanın da en büyük kütüphaneleri arasında yer almaktadır. Kütüphane 26,3 milyonu aşkın kitap barındırmaktadır.

7. Fransa Ulusal Kütüphanesi, Paris, Fransa

Fransa Ulusal Kütüphanesi, Paris, Fransa
Yolunuz Paris’e düşerse mutlaka gitmeniz gereken bir kütüphanedir. 1461 yılında inşa edilen kütüphanede yaklaşık olarak 40 milyon öge bulunmaktadır ve kitap sayısı 14 milyondur.

8. Avusturya Ulusal Kütüphanesi, Viyana, Avusturya

Avusturya Ulusal Kütüphanesi, Viyana, Avusturya
16. yüzyılda İmparatorluk Saray Kütüphanesi olarak kurulan bu kütüphane, kitaplar dışında resim ve el yazmaları koleksiyonlarının da dâhil olduğu toplam 26 milyon ögenin yer aldığı zengin bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.

9. Vernadsky Ulusal Kütüphanesi, Vernadsky, Ukrayna

Vernadsky Ulusal Kütüphanesi, Vernadsky, Ukrayna
1918 yılında kurulmuş olan kütüphane, 13.1 milyonluk kitap kolaksiyonuyla, dünyanın en büyük kütüphaneleri arasında yer almaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir