Google’da İşe Başlamak İçin Ne Yapmak Gerek?

GOOGLE

[ad name=”HTML”]

 

Personel şefi Laszlo Bock, Google’da çalışmak için bu 5 soruya dikkatlice cevap vermeniz gerektiğini söylüyor.

Google, Dünyanın en büyük teknoloji firması olmak için canla başla çalışmaya devam ediyor. Yazılım, donanım, bilim, havacılık gibi alanlarda ortaya koyduğu ürünlerle de bu ünvana çok yakında sahip olacak gibi gözüküyor.

Kullanıcılar Google ürünlerini yakından takip ediyor. Elbette bir kesim de Google’da çalışmak için can atıyor. Bunun için çok büyük yeteneklere sahip olmak zorunda değilsiniz. Ama Google, işçi alımlarında ince eleyip sık dokuyor. Eğer Google’da çalışmaya başlarsanız, bedava yemek, berber, bisiklet, araba ve hatta alkollü içeçeklere ulaşabiliyorsunuz. Fortune Magazine dergisi, ABD’de çalışılacak en iyi yerin Google olduğunu da üstüne basa basa söylemişti.

Peki, Google’da işe başlamak için ne yapmak gerekiyor? Bir başvuru yeterli. Ama Personel şefi Laszlo Bock’un açıklamasına göre birkaç soruya düzgün cevap vermeniz gerekiyor. New York Times’da öne çıkan makalede, Bock’un soruları ve verilebilecek doğru cevaplar sıralandı.

İstediğiniz sorudan başlayabilirsiniz.

google-ofis-2

1. IQ’nuz 130’un üzerinde mi?

Bu soruya verilebilecek en kötü cevap “Evet“. Bock’ın açıklamasına göre bu soruya daha “Entellektüel bir alçakgönüllülükle” cevap vermeniz gerekiyor. Firmada bir şeyler iyi giderse, kendinizi dahi gibi görürsünüz. Eğer kötü giderse, suçlayacak başkalarını ararsınız. IQ testi sonucunuzu açıkça söylemek, kendini beğenmişlik ya daözgüvensizlik olarak yorumlanabilir. Çok ince bir çizgi.

2. Bu akşam yemekte ne yiyelim?

Hileli soru! Kesinlikle “Bana her şey uyar” ya da “Sen ne yemek isterdin?” gibi cevaplar vermeyin. Basit bir soruyu geçiştirmek anlamsız. Burada sizin düşünceniz soruluyor. Google, zor durumlarda idareyi ele alabilecek kişileri istiyor. Eğer kararsızsanız ve düşüncelerinizin başkaları için ne ifade ettiğini merak ediyorsanız, işi alamadınızdemektir.

3. Son okuduğunuz 5 makaleyi/haberi neden seçtiniz?

Bock, katılımcılardan iyi bir cevap beklediğini belirtiyor. Eğer “Herhangi özel bir sebebi” yok derseniz, yandınız! Okuduklarınızın size bir şeyler kazandırması gerekiyor. Eğeruçmak istiyorsanız, bunun üzerine makaleler ya da kitaplar okumalısın. Sadece okumak için okumuş olmak, bir kıstas değil.

4. Becereksiz ya da tembel misiniz?

Bu da hileli bir soru. Eğer evet derseniz, şanslısınız! Bock’un açıklamasına göre ciddi ve zorlu bir görev için gönüllü arandığında, kendinize buna hazır hissetmiyorsanız, çekilmeken iyisi. Çünkü işi batırabilirsiniz. Bu 2. soruyla çelişiyor gözükebilir. Ama mantıklı düşünüldüğünde, doğru yerde karar vermeniz Google’ın ve sizin işinize yarayacak.

5. İyi yaptığınız bir şeyi kayıt altına alıyor musunuz?

Eğer yapıyorsanız, Bock sizi işe almayacağını söylüyor. Problemle karşılaşıldığı zaman “Bunu daha önce yüzlerce kere gördüm, işte yapman gereken şey” diyerek her zaman yaptığınızı sunarsınız. Ama zeki bir çalışan sorunu her açısından görüp, çözmenin farklıyollarını da bulmalı. Her hata aynı şekilde ortaya çıkmaz.

Yukarıdaki sorular, Google’a başvuruda bulunan insanlara sorulan genel sorulardan sadece birkaçı. Firma sizden olağanüstü yetenekler beklemiyor. Sizden istediği tek şey sosyalzekanızın yüksek olması.

Kaynak: https://www.technopat.net

[ad name=”HTML-1″]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir