Google En İyi Çalışanlarınızın Uzun Yıllar Boyu Şirketinizde Kalmasının Sırrını Açıkladı

Bugünün bilgi ekonomisinde, insanlar genelde bir şirketin en değerli varlığıdır ve yetenekli çalışanları kaybetmek pahalıya patlayabilir.

office-1516329_1280

Laszlo Bock, Google İnsan Kaynakları Müdürü ve yeni kitabı “Work Rules!“un yazarı, birçok şirketin bünyelerindeki en iyi insanları nasıl tutacaklarını bilmediklerini söylüyor.

Google’ın ilk 100 çalışanının hala çalışmaya devam ettiğinin altını çizerek “İnsanlar para için kalmıyorlar.” diye devam ediyor Bock.
Bock’a göre, insanların kalmasının iki sebebi var:

1. Beraber çalıştıkları insanların kalitesi

workplace-1245776_1280

“İşe alımlar işte bu yüzden çok önemlidir,” diyor. Google işe aldığı herkes için yüksek standartlar sunuyor.  İster idari asistan pozisyonuna ya da üst sınıf bir mühendisliğe başvurun, her bir aday kendilerinin potansiyel patronları, iş arkadaşları, işe alım komitesi ve en sonunda Google CEO’su Larry Page tarafından gözden geçirilir ve elemeye tabii tutulur.

2. Yaptıkları işin anlamlı olduğu hissi

man-1718099_1280

“İnsanlar para kazanmaktan fazlasını yapmak istiyorlar,” diyor Bock. “İnsanlar bir anlam ifade edecek şeyler yapmak istiyorlar.” Ek olarak, çalışanlara bir amaç duygusu vermenin faydaları onları kaybetmemekten de öte. Profesör Adam Grant tarafından yapılan bir araştırmaya dikkat çekiyor: “İnsanlar mesleklerini anlamlı bir şeyle bağladıklarında üreticilikleri beş kat fazla artmaktadır.”

İlginçtir ki, Google’ın bolca verdiği ikramiyeler, bedava gurme yemekler, ev masajları, kampüslerdeki kuru temizlemeler, birer “sahip olması güzel” şeyler olsa da oyunu değiştiren kriterlerden değildir.

lavender-1902943_1280

“Bütün bu ikramiyelerin gizli gerçeği, bunlar insanları zorla tutmamızı sağlayan şeyler değil hatta etkilenmiyorlar bile,” diyor Bock. İkramiyeler verimlilik, topluluk ve davetkar bir atmosfer oluştururken, Laszlo, ayrılmayı düşünen kişilere kesinlikle engel olmadıkları düşüncesinde.

Sizce bir şirketteki çalışanları oraya bağlayan temel unsurlar nelerdir? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Metnin orjinaline buradan ulaşabilirsiniz.

Armoni Bayar

Vice President at ÖğrenciKariyeri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir