‘Gelişen Ekonomilerin En İyileri’nde Türkiye’den 22 Üniversite

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education ‘Gelişen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2018’ sıralamasını yayınladı. Türkiye’den Koç Üniversitesi 16’ncılıkla en iyi dereceyi elde ederken, Sabancı 18’inci oldu. Bu yılki listeye Türkiye’den 22 yükseköğretim kurumu girdi. Çin’den Pekin Üniversitesi ise ilk sıradaki yerini korudu.

Times Higher Education (THE); Çin, Rusya, Güney Afrika, Hindistan ve Türkiye gibi gelişen ekonomilerde en iyi 350 üniversiteyi belirledi. Öğretim kalitesi, araştırma etkisi, uluslararası görünüm ile endüstri-üniversite işbirliği gibi kriterlerin değerlendirildiği ‘Gelişen Ekonomilerde En İyi Üniversiteler 2018’ sıralamasında Türkiye’den 22 yükseköğretim kuruluşu yer aldı.

TÜRKİYE’DEN 22 ÜNİVERSİTE
Türkiye’den en iyi dereceyi 2017’ye göre bir sıra gerileyerek 16’ncı olan Koç Üniversitesi yaptı. Sabancı Üniversitesi 18’incilikteki yerini korurken, 2017’de 16 üniversitenin yer aldığı listeye bu yıl Türkiye’den 22 yükseköğretim kurumu girdi. Bilkent 45; Boğaziçi 54; İstanbul Teknik 64; ODTÜ 89 ve Hacettepe 140’ıncı oldu.

İLK 10’DA ÇİN DAMGASI
En iyi dereceyi geçen yıl olduğu gibi Çin’den Pekin Üniversitesi elde etti. Onu yine aynı ülkeden Tsinghua ile Rusya’dan Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi takip etti. Dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerinden biri olan Çin, yükseköğretimdeki kalitesiyle ilk 10’da 7 sırayı almayı başardı. Sıralamaların zirvesinde Rusya, Güney Afrika ve Tayvan da birer yükseköğretim kurumuyla öne çıktı.

dunya_ilk_on

turkiye_ilk_on1turkiye_ilk_on_2

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir