Etkili Sunum Nasıl Hazırlanır?

Sunum hazırlama ile çoğunlukla lise ve üniversite yıllarında tanışırız. Daha sonra hem eğitimde hem de kariyer alanında oldukça sık karşılaşırız. Sunumlar mesajımızı iletebilmek için seçebileceğimiz en etkili yollardan biridir tabii doğru kullanıldığı takdirde. Günümüzde her şey artık çok hızlı değişiyor ve dolayısıyla dikkatimizi uzun süre bir noktaya veremiyoruz. Bu durumda yapacağımız sunumlarımızı da hedef kitlemizin dikkatini çekebilmek ve onları sıkmamak adına çok daha ilgi çekici hale getirmemiz gerekiyor.

presentation_2

Peki bu noktada slayt hazırlarken ve sunum sırasında nelere dikkat etmemiz gerekir:

  • Yazılar basit, anlaşılır, kısa ve öz olmalı. Anlaşılması güç ve uzun olan cümleler dinleyicinin dikkatini dağıtabilir.
  • Gerekli oldukça konuyla ilgili görsellere yer verilmeli. Slaytlar görseller ile desteklendiğinde hatırlanma oranı %65’e çıkabilmektedir.
  • Jest ve mimiklerimiz konuşmamıza eşlik etmeli. Sesimize uygun yerlerde vurgular eklenmeli. Ayrıca dinleyici ile mutlaka göz teması kurulmalı.
  • Örnekler verilmeli. Konunun daha iyi anlaşılması ve akılda kalması için örnekler vermek işe yarar bir yöntemdir. Hatırlanma oranını arttırır.
  • Slayt bitiminde konunun kısa bir özeti verilerek toparlanmalı.
  • Vurgulanması gereken yerlerde kalın, italik gibi araçlar kullanılmalı ya da farklı renkler tercih edilmeli.
  • Gereksiz animasyonlardan kaçınılmalı. Slaytta animasyonlara fazlaca yer vermek profesyonel olmayan bir izlenim yaratabilir.
  • Kötü renk ve tema seçimi zorluk çıkaracağından bu durumlara dikkat edilmeli. Mümkün olduğunca açık renk tema üzerine koyu renk yazılar veya tam tersi tercih edilmelidir.
  • Slayttan okunmamalı. Sunum slayttaki yazıları veya görselleri değerlendirerek konuları anlatma üzerine kurulmalıdır.

presentation_3

 Sunum yaparken göz önünde bulundurulması gereken bir noktada da kullandığımız üsluptur. Öyle durumlar oluşabilir ki ne söylediğimizden çok nasıl söylediğimiz ön plana geçebilir. Vurgu ve tonlamalar, göz hareketleri, duruş şekli, konuşma hızı gibi faktörler sunumun bir parçasıdır ve sunumun içeriği ile birlikte bir bütün oluşturmalıdır.

İletişim esnasında bir mesajın %60’ında beden hareketleri, %30’unda sesin şekli , %10’unda ise söylenenlerin etkili olduğu da sunum sırasında unutulmamalıdır.

Özgün İçerik: Rüya Şan

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir