Erasmus Sayesinde 22 Ülke Gezdi


Gülşah Miyasoğlu (22) Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde okuyor. Geçen yıl İspanya Almeria’ya Erasmus değişim programı için gitti. Eğitiminden arta kalan zamanlarda yirmiyi aşkın Avrupa ülkesini gezdi. Erasmus sayesinde dünyanın her tarafından arkadaşlar edindiğini ve hayata daha geniş bir pencereden baktığını söylüyor.

Kaç ülke gezdiniz?
– Batıdan doğuya neredeyse tüm Avrupa ülkelerini gördüm. İngiltere ve İsviçre’ye gidemedim. İngiltere’ye vize almak zor, İsviçre ise öğrenci için pahalı.

En öğrenci dostu ülke hangisiydi?
– İspanya. Bize yakın bir kültür. Sıcakkanlılar. Yolda adres dahi sorsanız, sizinle ilgilenir, yardım ederler. Bunu diğer Avrupa ülkelerinde bulamayabilirsiniz. İspanya’da kendinizi, evinizdeki gibi güvende hissedersiniz. Tüm bunları düşündüğümüzde Erasmus için uygun bir tercih İspanya. Ancak eksi bir yanı da var: İngilizce konuşma oranı Kuzey Avrupa’da olduğu gibi yüksek değil. Dil, merkezi olmayan şehirlerde problem yaratabilir. İspanyolca, konuşması keyifli bir dil. Biraz uğraşla günlük ihtiyaçlarınızı karşılayacak kadarını öğrenebilirsiniz.

Yazının devamı için tıklayınız
geri                                                                                                            ileri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir