En Girişimci ve Yenilikçi Üniversiteler Belli Oldu


 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye’nin 2014 yılında en girişimci ve yenilikçi üniversitesinin, 83,09 puanla Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) olduğunu bildirdi. 

Işık, TÜBİTAK’ta düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin en girişimci ve en yenilikçi ilk 50 üniversitesinin sıralandığı 2014 yılı TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksini açıkladı.
Işık, “Bu yılın birincisi 83,09 puanla ODTÜ oldu” dedi.
Işık, TÜBİTAK’ta düzenlenen ve 2014 yılına ilişkin TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksini açıkladığı basın toplantısında, kaliteli insan kaynağının her ülke için çok önemli olduğunu anlattı.
Önceki Bakan Nihat Ergün zamanında açıklanmaya başlanan endeksi çok önemsediklerini belirten Işık, “Bu endekste üniversitelerin başarısı, üniversiteler açısından da prestij haline geldi” diye konuştu.
Üniversitelerin kaliteli eğitim vermeleri ya da yüksek puanlarla öğrenci kabul etmelerinin tercih edilmeleri açısından tek başına yeterli olmadığını anlatan Işık, üniversitelerin girişimcilik ve yenilikçilik altyapılarının güçlü olmasının da bu anlamda önemli olduğunu belirtti.
Endeksin üniversitelerin eğitim kalitesini veya en iyi üniversiteyi belirlemediğine işaret eden Işık, “Bu, tamamen girişimci ve yenilikçi üniversite endeksidir. Özellikle bu endeksle girişimcilik ve yenilikçilik odaklı rekabetin artmasını, böylece girişimcilik ekosisteminin gelişmesini hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Birinciliği ODTÜ elde etti

Geçen yıl 136 olan değerlendirmeye alınan üniversite sayısının bu yıl 144’e çıktığını anlatan Işık, bünyesinde 50’den az akademisyen bulunan üniversitelerin endekse dahil edilmediğini ifade etti. 6 aylık çalışmanın ardından sıralamanın belli olduğunu bildiren Işık, “Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi yine birincilik Orta Doğu Teknik Üniversitesinin. Üniversitemizi tebrik ediyorum” diye konuştu.
Sıralamada ikinciliği yine Sabancı Üniversitesinin aldığını açıklayan Işık, geçen yıl 4. sırada yer alan Boğaziçi Üniversitesinin bu yıl 3. sıraya yerleştiğini söyledi.
Puanların daha da yükselmesi dileğinde bulunan Işık, Anadolu’daki üniversitelerin de kendi yapılanmalarını “girişimci ve yenilikçi üniversite” anlayışına göre revize etmesi ve endekste daha üst sıralara yerleşmesi gerektiğini ifade etti.
Temel bilimleri seçen üniversite adaylarına verilecek burslar
Üniversite tercihlerinin bugün başladığını anımsatan Işık, en fazla üzerinde durdukları noktalardan bir tanesinin temel bilimlerin üniversite eğitimindeki rolü olduğunu dile getirdi.

2 Bin Lira Burs

Işık, TÜBİTAK’ın ilk kez bu yıl temel bilimleri tercih eden ilk 5 bin öğrenciye ayda 2 bin lira ve 12 ay süreyle karşılıksız burs vereceğini anımsattı.
İkinci 5 bin öğrenci dilimi için bu tutarın bin lira olduğunu anlatan Işık, “Burada bir adım daha atıldı. Çift ana dal programında ana dallardan bir tanesini temel bilimlerden seçen öğrencilere ayda 750 lira burs vereceğiz. Örneğin tıp fakültesini tercih eden bir öğrenci, ikinci ana dal olarak biyolojiyi tercih ederse ayda 750 lira burs alacak” dedi.
2014 yılına ilişkin TÜBİTAK Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi sıralamasında ilk 10’a giren üniversiteler şöyle:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir