Elon Musk: “Beyin Ve Yapay Zeka Birleşecek”

Merhaba arkadaşlar. Bugün Elon Musk’ın son dönemde kurduğu şirket olan Neuralink hakkında birkaç paylaşım yapmak istiyorum. Öncelikle Elon Musk’ın başarılarıyla ilgili kısa bir özet geçeceğim. SpaceX’in kurucusu, Tesla Motors ve Pay Pal’ın kurucu ortaklarından olan Elon Musk aynı zamanda Tesla Motors’da başkan, CEO ve ürün mimarı olarak görev yapmaktadır. Demek istediğim bu kadar başarılı bir girişimci ve mucitin “beyin ve yapay zeka birleşecek” sözü beni çok meraklandırdı ve bende sizlere sunmak istedim.

İlk olarak “neural lace” adını verdiği bir proje üzerinde çalıştığını söyleyen Musk’ın, insan makine simbiyozunu biyolojik olarak gerçekleştirmeye çalıştığını söylemişti. Neuralink adlı bu yeni girişimle “neural lace” adını verdiği proje üzerinde çalışmaya başladılar. Wall Street Journal’ın haberine göre, projede ilk olarak Epilepsi ve Parkinson gibi zorlu beyin bozukluklarını tedavi edebilmek için beyin içine yerleştirilecek gelişmiş implantlar üretilecek.

Musk Neuralink olarak ilk hedeflerinin bilgisayar ile…

Brain

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilgisayar ile beyin arasında doğrudan kurulacak bir arayüz oluşturmak olduğunu daha önce bizlerle paylaşmıştı. Neuralink tarafından geliştirilecek olan bu teknolojinin insanların beynine yerleştirilen elektrotlar ve yapay sinir ağları ile beynin doğrudan bilgisayara veri aktarabileceği veya bilgisayardan beyne veri transferi yapabileceği ileri sürülüyor. Ayrıca bu alandaki çalışmaları hızlandıran Neuralink bünyesine fazladan nörobilim alanında birçok bilim insanı ekledi.

Musk Beyin Ara Yüzüne 4-5 Yıl Var Dedi

elon-musk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İnsan beyni ile yapay zeka konusunda geçen günlerde Vanity Fair’e konuşan Musk, “Anlamlı bir kısmi beyin arayüzünün geliştirilebilmesine, ortalama 4 ila 5 yıl gibi bir süre var” ifadelerini kullandı. Musk, şubat ayındaki bir röportajda ise, “Zamanla, biyolojik zeka ile dijital zeka arasında muhtemelen daha yakın bir birleşme göreceğiz” demişti.

Elon Musk’ın Korkusu

maxresdefault

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sadece Fortune’da yayınlanan bir videoda Musk, yapay zekanın insanlığa karşı doğuracağı büyük risklerden bahsetti. Bahsedilen video klipte, yapımcısı Alman Werner Herzog olan ve bu hafta vizyona verilecek olan Lo and Behold filminden kısa bir kesite yer veriliyor. Aynı zamanda zihinlerde, kar peşinde koşan ve yapay zeka olan savaş çığırtkanlarınca zapt edilmiş distopik bir gelecek uyandıran  Musk,  “Bence en büyük risk yapay zekanın kendi kendine –irade- kazanması değil, onu yönetenin hedefleri doğrultusunda hareket etmesidir” dedi.

Özel İçerik: Cumali Cem Yüksel

Bir düşünce belirtin “Elon Musk: “Beyin Ve Yapay Zeka Birleşecek”

 • 31 Mayıs 2017 - 06:09
  Permalink

  Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through many of the articles I
  realized it’s new to me. Anyhow, I’m certainly happy I stumbled upon it and I’ll be book-marking
  it and checking back frequently!

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir