Dünyanın En Görkemli Tiyatro Sahneleri

1) Royal Albert Hall, İngiltere

South Kensington’da I.Victoria‘nın eşi Prens Albert tarafından kurulan Royal Albert Hall, İngiltere’nin en önemli ve etkileyici yapılarından birisidir. 1871 yılında açılan sahne, o günden bu yana dünyanın pek çok önemli gösteri ve sanatçısını ağırlamıştır.

2) Seebühne, Avusturya

Avusturya’da Seebühne adıyla bilinen bu muhteşem yapı, 7 bin kişilik kapasitesi ile Constance Gölü üzerinde yer alıyor. Alışıldık tiyatro sahnelerinin aksine gösteriler esnasında oldukça ilginç görünümlere bürünen bu sahne, Bregenz Festivali kapsamındaki büyük çaplı opera ve müzikaller için kullanılmaktadır.

3) National Centre for Performing Arts, Çin

Fransız mimar Paul Andreu tarafından tasarlanan ve görünümü nedeniyle ”dev yumurta” olarak anılan National Centre for Performaning Arts, 2007 yılında tamamlanarak, kullanıma açılmıştır. Etrafında bulunan yapay göl ile harika bir uyum oluşturan sahne, görkemli görünümüyle ilgi çekmektedir.

4) The Winter Garden, Kanada

Kanada’nın en büyük yerleşim yeri olan Toronto şehrinde, 1913 yılında inşa edilen tarihi bir sahne olan The Winter Garden, Elgin Tiyatrosu’nun yedinci katında yer alıyor. Dünyada hala oyun sahnelenen son çift katlı/balkon sahne olmasıyla da bilinen Winter Garden, ülkeye gelen turistlerin gözde ziyaret adresleri arasında.

5) Grand Opera, İngiltere

Grand Opera’nın inşaatına, XIV. Louis’in isteği üzerine şair Peren ve besteci Camber tarafından 1966 yılında başlanmıştır. Yüzyıllar boyunca sadece adı değil, yeri de değiştirilmiştir.Son inşası 1875 yılında mimar Charles Garnye tarafından yapılmıştır. Tiyatronun bahçesini drama, müzik, şiir ve dansı simgeleyen 4 heykel süslemektedir ve Grand Opera şuan en çok ziyaretçi kabul eden tiyatro sayılmaktadır.

Kaynak

Ayşe Atar

ayseatar03@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir