Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Çift Diplomalı Program

Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi, ABD’deki New York Eyalet Üniversitesi (SUNY) bünyesindeki Albany Üniversitesi ile ortak lisans programı uygulayacak.Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) ile SUNY Albany Üniversitesi arasında işletme fakültesi ortak lisans programları açılmasına ilişkin protokol, DEÜ Senato Salonunda düzenlenen törenle imzalandı.

DEÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün, törende yaptığı konuşmada, üniversite olarak uluslararası programlara büyük önem verdiklerini ve bu kapsamda öğrenci değişimine yönelik ERASMUS ve Mevlana programlarını uyguladıklarını ifade etti.

Üniversite bünyesindeki lisans programlarında öğrencilere çift diploma şansı sunmak üzerine daha önce ABD’deki Wisconsin Üniversitesi ve Maine Marriitine Akademi, Fransa’daki Sovoie Üniversitesi ile işbirliklerinin bulunduğunu hatırlatan Füzün, “İşletme fakültemiz, çift diploma programları konusunda en ileriye giden fakültemiz konumunda. Bu protokolle fakültenin işletme, iktisat ve ulusalarası ilişkiler bölümlerinde Yükseköğretim Kurulu onayının ardından üniversite sınavına giren öğrenciler, bu çift diploma programını seçebilecekler” diye konuştu.

SUNY Albany Rektörü Dr. Robert James Jones da iki üniversite arasında geçen yıl mayıs ayında Ankara’da başlayan görüşmelerin kısa sürede sonuçlanarak ortak öğretim programı oluşturulmasından büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek, “Çok verimli bir şekilde başlayan bu işbirliğinin aynı verimlilikte süreceğine inanıyorum” dedi.

ABD’de 2 yıl öğrenim fırsatı 

Taraflar arasında imzalanan protokol uyarınca iki üniversitenin işletme fakültelerinde oluşturulan ortak lisans programını seçen öğrenciler, mezun olduklarında hem DEÜ hem de SUNY Albany diplomasına sahip olacak.

İlgili programlara devam eden öğrencilere 4 yıllık lisans eğitiminin ilk 2 yılını DEÜ’de, son 2 yılını da SUNY Albany’de tamamlama fırsatını sunan programdan, üniversite sınavı sonucunda doğrudan bu programları kazanan öğrenciler ile normal işletme fakültesi programlarında öğrenim görmelerine karşın gerekli yeterlikleri taşıyan öğrenciler faydalanabilecek.

Kaynak: egitimtercihi.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir