Dikkatinizi Veremiyorsanız DEHB Olabilirsiniz!

DEHB Misiniz?
Eğer aşağıdaki sorulara evet diyorsanız maalesef DEHB’ siniz;
1. Üzerinde çalıştığınız bir işi tamamlamakta problem yaşıyor musunuz?
2. Organizasyon gerektiren bir iş yapmanız gerekirse işlerinizi sıraya koymakta problem yaşar mısınız?
3. Sorumluluklarınızın bilincinde misinizdir?
4. Çok fazla düşünmeyi ve konsantrasyon gerektiren bir görevde sorun yaşar mısınız?
5. Uzun bir süre oturmanız gerektiğinde, huzursuz olup, kıpırdanıp ya da el ve ayaklarınızı kıpırdatır mısınız?
6. Kendinizi aşırı aktif ve sanki motor takılmış gibi bir şeyler yapmak zorunda hisseder misiniz?
7. Sıkıcı veya zor bir proje üzerinde çalışmanız gerektiğinde,dikkatsizce hatalar yapar mısınız?
8. Monoton veya tekrarlayıcı bir iş yaparken dikkatinizi sürdürmekte güçlük çeker misiniz?
9. Doğrudan sizinle konuşuyor bile olsalar, insanların size söylediklerine yoğunlaşmakta ve dinlemekte problem yaşar mısınız?
10. Evde veya işte eşyaları bulmakta ya da nereye koyduğunuzu hatırlamada güçlük yaşıyor musunuz?
11. Etrafınızdaki hareketlilik ve gürültü dikkatinizi dağıtır mı?

dehb 2

DEHB Nedir?

Eğer dikkatinizi uzun süre bir yere veremiyorsanız siz de DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukuluğu) hastası olabilirsiniz! Bu hastalık yetişkinlerde ve çocuklarda bebeklik döneminde fark edileceği gibi okul çağında da teşhis edilebilir.

DEHB’nin Muhteşem Yönleri Nelerdir? DEHB İle Nasıl Savaşabiliriz!!

DEHB bir hastalık ama muhteşem yönleri olan bir hastalıktır. Hatta bir DEHB ye sahip biri bugünün iş dünyasının istediği pek çok özelliğe sahip. Mesela yaratıcılık, esneklik, risk almak gibi özellikle bugünün iş dünyasında aranan özellikler. Bu gibi özellikle DEHB ye sahip olan bir bireyde doğal olarak var. Ancak eğitim sistemi içinde bu özellikleri aynılaştırma nedeniyle köreliyor. Bir çocuk herkes gibi öğrenemiyor herkesle aynı hızda değilse hemen etiketleniyor ve çocuklar muhteşem yönlerini kullanmamaya başlıyor. DEHB ye sahip bir arkadaşınız varsa çok eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz. Çünkü çok  eğlenceli ve cana yakındırlar. Peki dikkatiniz dağınık ve hiperaktivite rahatsızlığınız varsa ne yapmalısınız? Aslında korkmanıza gerek yok çünkü 20. yüzyılda tanımlanan bir hastalık olan DEHB ’nin Türkiye’de 600.000 kişide var olduğu tahmin ediliyor. Yani tedavisi mümkün. DEHB hastalığınız ilaçlı ve ilaçsız tedavileri mümkündür. Gelin bunları açıklayalım;

1 (790 x 421)

İlaçlı Tedavi

Dikkat eksikliğinde kullanılan ilaçlar bir kısmı santral sinir sistemine etki eden sentetik uyarıcılardan oluşur. Bu ilaç doktor kontrolünde yazılır ve ortalama 1 yıl kullanımda sonuçlarını almak mümkün olacağı gibi uzun yıllar kullanmakta gerekebilir. Bu ilaçlar “Ritalin , Concerta , Adderal , Klonidin , Pemolin” gibi kırmızı reçete ilaçlardır. Fakat bu ilaçların diğer ilaçlardan biraz farklı yan etkileri mevcuttur. Örneğin iştahsızlık, karın ağrısı, başağrısı gibi sık görülen yan etkileridir.

İlaçsız Tedavi
ilaçsız tedavide en önemli uygulama egzersizdir. Düzenli egzersiz ile DEHB rahatsızlığından kurtulabilirsiniz. Bu egzersizlerin en önemlisi beyin egzersizidir. Diğer küçük bir kısmı da fiziksel egzersizdir. Fiziksel egzersiz ile vücudu yorup konsantrasyonu artırabilirsiniz. Beyin egzersizi ile de odaklanma sürenizi maksimuma çıkarabilirsiniz. Dediğim gibi DEHB ile savaşıyorsak günlük hayatta sık kullandığımız beynimize egzersizi ihmal etmemeliyiz.

Bir düşünce belirtin “Dikkatinizi Veremiyorsanız DEHB Olabilirsiniz!

  • 10 Mart 2017 - 10:53
    Permalink

    DEHB miyim diye süphelerim vardi😱🙈galiba bi DEHByim!!! günlük hayatta karşılaştığım olumsuzluklar, sakarlıklar, dikkat dağınıklığı vb. durumlar var bu durumları yendiğim anlar da oldu ama düşünüyorumda ben böyle mutluyum herseye rağmen😊💃💃💃Herkese DEHB dolu günler☀🌈

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir