Dersleri Eğlenceli Hale Getiren 3 Platform

Sınıflarda ders işlenirken cep telefonlarının kullanılmasından nefret eden hocalardan bir dönem hepimiz şikayetçi olmuşuzdur. Hatta kimi zaman bazı yaptırımlarla dahi karşılaşanımız olmuştur. Ancak dijital dönüşüm her alanda almış başını giderken bu duruma kayıtsız kalmak elbette ki doğru olmaz. Bugün dersleri çok daha eğlenceli kılabilecek ve monotonluktan kurtarabilecek, öğrencileri heyecanlandırabilecek birçok site ve uygulama varken üç maymunu oynamak hem eğitmenler için hem de eğitilenler için büyük bir handikap olabilir. Peki, bu eksikleri kapatabilecek, ortamlardaki sıkıcı ruhu def edebilecek, heyecan dolu bir rekabet ortamı yaratabilecek, hızlı dönütler almamızı sağlayacak web araçları neler olabilir? Gelin inceleyelim.

1- Kahoot

kahoot_503x307

Son zamanlarda oldukça yaygınlaşmaya başlayan Kahoot aslında oyun tabanlı bir öğrenme platformu. İnternet sitesi üzerinden telefonunuza herhangi bir uygulama indirmeden rahatlıkla çalıştırılabiliyor. Soruları hazırlayan kişi kendi bilgisayarının ekranını hedef kitleye projeksiyon cihazı ile ya da başka imkanları kullanarak sunmak durumundadır. Oyunda quiz, anket ve seçim/tartışma seçenekleri bulunmakta ancak bunlar arasından en çok rağbet göreni genellikle dört seçenekli sorulardan oluşan quizler. Sorularda 5 saniyeden 2 dakikaya kadar zaman kısıtlaması olabiliyor. İsteğe bağlı olarak sorulara resim ya da video da eklenebiliyor. Yüksek puanlar elde edebilmek için soruları doğru yapmanın yanı sıra hızlı da cevaplamak önem arz ediyor. Buradan siteye göz atabilirsiniz.

2- Socrative

unnamed_503x307

Oyun mantalitesi açısından bakıldığında Kahoot’a benzeyen bir site olan Socrative’de öğrenciler takma adlarını kullanarak sisteme giriş yapıyorlar. Öğrencilere bisiklet ve roket gibi simgeler veriliyor. Bu simgeler öğrenci soruları bildikçe ilerliyor. Böylece rekabet körüklenmiş oluyor. Burada testler doğru-yanlış, çoktan seçmeli ve kısa cevaplar şeklinde soruyu hazırlayan kişi tarafından düzenlenebiliyor. Öğretmen kimlerin teste girdiğini, kimin hangi soruları doğru ya da yanlış yaptığını anlık olarak takip edebiliyor. Bu sayede öğrencilerin hangi noktalarda eksikliğinin olduğu daha kolay bir şekilde tespit edilebiliyor ve anlık dönütler alınabiliyor. Buradan siteyi inceleyebilirsiniz.

3- Quizizz

Quizizz_Class_Games_503x307

Quizizz Kahoot’un benzeri bir site. Başlangıçta 5 haneli oyun kodunun girilmesi gerekiyor. Burada Kahoot’taki gibi projektör cihazına ihtiyacınız yok çünkü oyuncular soruyu ve şıkları kendi ekranlarından görebiliyorlar. Sorular karma şekilde oyuncuların karşısına geliyor. Bu yüzden sorular yanıtlanırken rakiplerle iletişim kurmamak daha iyi olabilir. Quizizz’de soru cevaplama süresi 5 dakikaya kadar çıkabiliyor. Quizlerin sonundaki raporlama sistemi Kahoot ile kıyaslandığında daha detaylı. Ancak burada sorulara sadece resim eklenebiliyor. Buradan siteye göz atabilirsiniz.

Özgün İçerik: Muhammet Salih Memiş

Muhammet Salih Memiş

Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği University of Cincinnati Mail: muhammetsalih.memis@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir