“Deli” Diye Yaftalanmış Ünlü Sanatçı ve Bilim Adamları

"Deli" Diye Yaftalanmış Ünlü Sanatçı ve Bilim Adamları
İnsanlık tarihinde ne yazık ki farklılıklara tahammül edilememiş, pek çok sanatçı, filozof, bilim adamı, “sapkın” veya “deli” olarak yaftalanmıştır.

1. Salvador Dali

Deli Ressam, 1904 – 1989 yılları arasında yaşamış İspanyol, Sürrealist ressamdır. Freud’dan etkilenmiştir ve bilinçaltının dışa vurumuyla ilgilenmiştir. Çevresindekiler onun “uçuk – kaçık” bir ressam olduğunu düşünmüşlerdir. Neyse ki Orta çağda yaşamamıştır da, zulüm görmemiştir.
[ad name=”Google Adsense”]

2. Giordano Bruno

1548 – 1600’de yaşamıştır. İtalyan astronom, kilisenin baskısı altında evren hakkında teori üretmeye çalışırken, korkunç bir şekilde öldürülmüştür. Diline çivi çakılmış, kazığa bağlanıp yakılmıştır. Rönesans’ı başlatan bilim ve felsefe sürecinde kilit isimlerden biri olan Bruno’nun, yakıldığı meydana yıllar sonra heykeli dikilmiştir. Ölümlerinin benzerliğinden ötürü “İtalya’nın Hallacı” olarak nitelendirilir.

3. Albert Einstein

1879 – 1955 yılları arasında yaşayan teorik fizikçi, izafiyet teorisi ve atomun parçalanması üzerine yaptığı çalışmalarla deha olarak kabul edilir. Hakkında dahilik ve delilik arasındaki ince çizgide ilginç anektotlar anlatılır.

4. John Forbes Nash

1928 – 2015 tarihleri arasında yaşamış olan Nobel Ödülü sahibi bilim adamıdır. Üniversitede tuhaf davranışlarından ötürü “deli” damgası vurulmuş, hayali oda arkadaşıyla ulu orta konuştuğu için psikiyatri servisinde paranoid şizofreni teşhisi konulmuştur. “Akıl Oyunları” filmine ilham olmuştur.

5. Hallacı Mansur

858 – 922 yılları arasında yaşamış İslam bilgini, spiritualist yazar ve mistik şairdir. Sokaklarda dolaşarak bir “deli” gibi “En – el Hak” diye bağırdığı için sapkınlık ve zındıklıkla suçlanıp korkunç bir biçimde idam edilmiştir. Şimdilerde ise 7 ayrı yerde türbesi bulunuyor.
Kaynak: ofpof.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir