Çin’in Parıldayan Biyolüminesans Denizleri

Bilim insanları, ilk kez geçtiğimiz yıllarda biyolüminesans planktonları uydu yoluyla görüntülemeyi başardı. Çin’in deniz kıyılarında görülen bu canlıların sıklığı ve parıltıları her geçen yıl artmakta.

Okuması da yazması da sıkıntılara yol açabilecek bu kavramı açıklayalım. Biyolüminesans, bazı canlı organizmanın gerçekleştirdiği kimyasal reaksiyonlar esnasında kimyasal enerjinin ışık enerjisine dönüştürülmesi ile ışık üretilmesi ve yayılmasına verilen genel isimdir. Eşsiz görüntülere baş rol olan canlı ise Noctiluca Scintillan. Tek hücreli olan organizmalar her deniz kıyısında bulunmakta. Özellikle geceleri parlamasıyla bilinen canlılar yüzenler ya da teknelerin oluşturdukları dalgalardan rahatsız oldukları için bu parıldamaya ortaya çıkıyor. Eşsiz manzaralara kucak açan kıyılar, her geçen gün “mavi gözyaşını” görmek isteyen daha fazla turistin ilgisini çekmekte. Çin kıyılarında bulunan parıltıların artmasıyla bölgede canlılık sağlasa da asıl meraklıların buluşma noktası Tayvan’ın Matsu Adaları.

istanbulboğazı

Parıldama olmasa bile geçtiğimiz dönemlerde Marmara Denizi’nde buna benzer bir olaya şahit olmuştuk. Oradaki canlılar da bu bu tip planktonların farklı bir formu. Alışık olmadığımız mavi tonlarına hatta başka bir dönemde kırmızı ve turuncu renklerle Marmara Denizi İstanbul başta olmak üzere tüm ülkeyi şaşırtmıştı.

plankton

Görenleri ne kadar mutlu etse de kırmızı renkte olan diğer bir türü deniz yaşamını tehlikeye atabileceği düşünülüyor. Teknelerle bazı ölçümler yapılsa da yayılmayı neyin tetiklediğini ve zamanla ne gibi değişimler gösterdiklerine cevap bulamadı. Bunun üzerine canlıların ışığı soğurma ve yansıtma özelliği kullanılarak gözlemler yapıldı. Yoğun olarak kıyı kesimlerinde yaşayan canlıların denizin daha uzak kısımlarında da hayatta kalabildiği gözlemlendi. Kırmızı renkte olan planktonların ise bölgede yapımı devam eden baraj çalışmalarından kaynaklandığı düşünülüyor.

Kaynak

Özel İçerik: Batuhan Mano

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir