Bu Da Oldu: Bakır Neredeyse Altına Dönüştürüldü

South China Morning Post gazetesinin haberine göre Çinli bilim insanları, bakırı “neredeyse altın” sayılabilecek, altına çok yakın bir maddeye dönüştürebiliyor. Bu yeni madde nadir ve pahalı olan altının Çin ekonomisine  sanayideki kullanımını azaltarak büyük yararlar katacağı umuluyor.

Science Advances adlı dergide Çinli olan araştırma ekibinin çok daha ucuz bir metal olan bakırı altına çok yakın yeni bir maddeye dönüştürmesinin ayrıntıları yayımlandı. Liaoning’deki Çin Bilimler Akademisi’nin Dalian Kimya ve Fizik Enstitüsünde görevli Profesör Sun Jian ve meslektaşları deneyde kullandıkları bakıra, elektrik yüklü sıcak argon gazını yüksek basınçla püskürttüler.

Hızla hareket eden ionize parçacıklar gözlemlenen bakır parçasının atomlarını koparıp ayırdı ve bu kopan atomlar soğuyarak toplaşıp her biri sadece birkaç nanometre çapında kumsu tanelerden oluşan bir tabaka oluşturdu. Elde edilen bu  maddeyi Araştırmacılar sadece değerli metallerin başarıyla kullanılabildiği bir kimyasal reaksiyon olan kömürü alkole çevirme işleminde kullandılar.

Tavuktan Anka Kuşuna Dönüştürmek

Çin Bilimler Akademisi İnternet sitesinde yapılan açıklamalarında Profesör Sun ve çalışma arkadaşları, “Bakır nano parçacıkları bu reaksiyonda altın ya da gümüşe çok yakın bir performans yakaladı” dedi.

Profesör Sun “Sonuçlar, bakır metalinin işlemlerden geçirilerek ‘tavuktan anka kuşuna’ dönüştürülebileceğini kanıtladı” diye konuştu.

hhk

 

Sahte Altın Yapılabilir mi?

Bakır, altın ile benzer bir görünüm ve ağırlığa sahip olduğundan yüzyıllarca simyacılar tarafından laboratuvarda ucuz metali altına çevirebilmenin tüm kapıları açacağı düşünülmüştü. Ortak benzerlikleri olsa da bu benzerlikler bir yerde sona varıyor. Çünkü dönüşen metalin yoğunluğu altın ile değil normal bakır ile aynı. Bu yüzden Çin sahte altın üretemeyecek.

Yine de bu buluş Çin ekonomisinde kârlı iş alanlarının olmasının potansiyeline sahip.  Değerli metaller modern ekonomide hala önemli bir role sahip.  En çok kullandığımız teknolojik aletlerde bu bileşenleri içeriyor. İçlerinde büyük oranda altın, gümüş ve platin var. 40 adet akıllı telefonda kullanılan altın için tahminen bir ton ham altın işlemek gerekebiliyor.

eeeree

Bakır sanayide altın kadar önemli bir metal değil çünkü atom çekirdeklerinin çevresinde dönen negatif yüklü atom parçacıkları olan elektronlarının sayısı çok daha az sayıda. Bu elektronlar aynı zamanda altına göre daha az istikrarlı. Dolayısıyla bakır ancak başka kimyasal maddelerle yan yana geldiğinde daha kolay reaksiyona girebiliyor.

Profesör Sun ve ekibi geliştirdikleri bu yöntemle sakıncaları giderdiklerini, bakır atomlarına büyük miktarda enerji yükleyerek daha yoğun ve daha istikrarlı olmasını sağladıklarını açıklıyor.Elde edilen yeni metal, araştırmacıların verdiği bilgiye göre ısıya, oksidasyona ve erozyona bakırdan çok daha dayanıklı.Açıklamada uzmanlar bu metali “Savaş alanında altından zırh giyerek düşman saldırılarına direnebilen bir savaşçı” diye tanımlıyorlar.

 

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir