Başarıya Açılan Yolun Önündeki En Büyük Engel

Başarılı olmak,prestijli bir okul,saygın bir meslek,alanımızda en iyisi olmak,muhteşem bir gelecek,kaliteli bir yaşam ve daha sayamadığım onlarca ideal…Hayat bir su gibidir ve biz insanlar bu suya yön veren,suyun rotasını çizen bireyleriz.Bu rotayı belirlerken yazımın başında bahsettiğim ideallerlerden faydalanırız.İdealler hayatımıza anlam katan ve hayatı şekillendirmemizi sağlayan en iyi soyut düşüncelerdir.Yağmurlardan sonra çıkan gökkuşakları nasıl kasvetli gökyüzünün monotonluğunu capcanlı ve birbirinden farklı renkleriyle delip geçiyorsa bizim ideallerimizde hayatımızdaki düşük enerjiyi,monotonluğu bir gökkuşağı gibi delip geçer.

 Hayatımıza amaçlar biçerek,hedeflerimizin ne olduğuna karar vererek başarılı bir gelecek için atılması gereken ilk adımı atmış oluruz.Bu adımımızı attıktan sonra çıkacağımız yol hakkında bazı girişimlerde bulunuruz;bu yolda neler yapmamız gerektiğini,nerelerden faydalanacağımızı ve hangi kaynakları kullanacağımızı belirleriz ama bu yola çıkmadan önce atılması gereken bir başka adımı atmayı unuturuz.Atılmayan bu adım ilerlediğimiz yolda karşımıza büyük bir engeleller  dizini olarak çıkıcak.Haydi gelin arkadaşlar bu engeller  neymiş bunu öğrenelim !

    1) Kendimize tam güvenmemek

    2) Kim olduğumuzu bilememek

    3)İçimizdeki güce inanmamak

image

Yola çıkmadan önce ilk sorgulamayı kendimize yapmalıyız.Ben kimim? Ben neler yapabilirim? Ben içimdeki beni tanıyormuyum? bu gibi sorulara yanıtlar aramalıyız.Bir soruda benden size gelsin: İçindeki senle rotası belli olmayan bir yolculuğa çıktın mı hiç? Eğer yanıtın hayırsa bir önce bu yolculuğa çıkın ve kendinizi keşfedin;artılarınızı/eksilerinizi,bakış açınızı,hayellerinizi,yeteneklerinizi, hobilerinizi yani uzun lafın kısası kendinizi tanıyın.Kendinizi tanıdıktan ,gücünüzün ve eğilimlerinizin farkına vardıktan sonra rahat bir nefes alabilirsiniz çünkü artık çıkacağınız yoldaki en büyük engeli ortadan kaldırmış olacaksınız ve bu yolda sizi yalnız bırakmayacak kadim bir dosta yani kendi gücünüzüze sahip olacaksınız.

 Çıkacağınız yolda hava her zaman güneşli olmayacak gün gelicek fırtınalı ve yağmurlu bir hava sizi karşılayacak bu hava yetmezmiş gibi birde yağmurdan dolayı yolda göçükler ve kaymalar olacak ama sen bu yola koyulmadan önce yapılması gerekenleri yerine getirdiğin için bunlar seni yolundan alıkoymayacak.Kendine olan güvecin  ve inancınla bunların üstesinden gelebileceksin,çaresizliğe kapılmayacaksın.

 Başarının önündeki en büyük engeli nasıl ortadan kaldıracağımızı öğrendik artık kolları sıvamanın vakti geldi,güzel bir gelecek ve kariyer bizim çizdiğimiz yolun sonunda bizi bekliyor.Yola koyulmadan önce hazırlığımızı eksiksiz bir şekilde yapalım,kendimizi keşfedelim ve yolda kalmamak için yakıtımızı dolduralım.Bizim yakıtımız kendimize olan güvencimizdir.Gerekli hazırlıklarımızı yaptıktan sonra yola çıkabiliriz.Yolunuz açık,enerjiniz bol,kendinize güvenciniz sonsuz olsun.     

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir