Az Çoktur: Minimalizm

Minimalizm, kökeni 1960’lara giden, sadelik ve nesnelliği ön plana çıkaran bir akımdır. ABC sanatı olarak da anılan bu akım ilk çıktığı yıllarda müzikte ve modern sanatta kullanılsa da günümüzde birçok alanda etkisini görebiliriz.

Sosyal medya, dergiler ve reklamlar sayesinde daha çok şeye sahip olma hissine kapılıyoruz ve bizlere gösterilen sözde ‘mükemmel’ hayata ulaşmak için daha çok tüketmeye başlıyoruz. Bu sonu olmayan tüketimin ise bizi mutlu etmesi gerekirken çoğu zaman daha huzursuz ve daha yorgun hissediyoruz.

LessisMore_790x445

Minimalizm ise ‘az aslında çoktur’ ilkesinden yola çıkarak size daha huzurlu ve mutlu olacağınız bir hayat tarzı oluşturmak amacındadır. Bunu hayatınıza geçirmek için evinizde duran eşyalar için veya yeni bir şey satın alırken kendinize soracağınız tek soru var: “Bu hayatıma değer katıyor mu?” Eğer katmıyorsa ondan kurtulmanın yolunu bulun.

Sade-Ev-Dekorasyonu-09_790x445

Kısacası, satın aldığınız her şeyin bir amacı olsun ve fazlalığınız olmasın.

Bu prensibi aynı zamanda teknolojide, sosyal medyada, yeme-içmede ve düşüncelerimiz içinde uygulayabiliriz.

Bunu benimsediğiniz zaman hayatınıza egemen olabilecek ve kendi yaşam tarzınızı ortaya koyabileceksiniz. Ayrıca hayatınızda 2 büyük değişikliği fark etmeye başlayacaksınız:

Daha az şeyin olduğu bir hayatı; Daha az eşya, daha az bağımlılık, daha az stres ve sonucunda oyalanmadan yaşanan bir hayat.

Daha fazla şeyin olduğu bir hayatı; Daha çok zaman, daha anlamlı ilişkiler, daha fazla gelişim ve memnuniyet.

Son olarak ise:

İnsanları sevin ve eşyaları kullanın, çünkü tersi asla işe yaramaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir