Apple’ın Mülakatlarda Sorduğu 16 İlginç Soru

Teknoloji devi denilince akla gelen ilk markalardan biri olan Apple ’da çalışmak pek çok kişinin hayalidir. Bu hayali gerçekleştirmek ise o kadar kolay değil. Binlerce başvuru arasından en uygun adayları belirlemek için Apple insan kaynakları çalışanları, mülakatlarda  zaman zaman oldukça ilginç sorular sormaktadırlar.

Sorulan bu soruların büyük kısmının gerçekte doğru bir cevabı yok ya da birden fazla doğru cevabı var. Risk değerlendirmelerini nasıl yaptığınızı, düşünme şeklinizi ve katılmak için başvurduğunuz birime uygunluğunuzu ölçen uzmanlar, sorulara verdiğiniz cevaplara göre bir karar veriyorlar. İnsanı okurken bile bu kadar düşündüren sorulara sizler nasıl cevaplar verirdiniz? İşte Apple ‘ın ilginç mülakat soruları.

Bir fincan sıcak kahveniz ve küçük bir fincanda dolaptan yeni çıkmış soğuk sütünüz var. Oda sıcaklığı bu ikisinin arasında. En soğuk kombinasyonu en hızlı elde etmek için sütü ne zaman katmalıyız? (Başta, ortada, sonda) (Ürün Tasarım Mühendislik adayları için)

görsel1

Empire State Binasının ağırlığı ne kadardır? (Çözüm Danışmanı adayları için)

görsel

Hangi süper kahraman olmak isterdiniz ve neden? (Perakendeci adayları için)

görsel33

Beş yaşında bir çocuğa RAM’in ne olduğunu açıklayın. (Apple Genius adayları için)

görsel4

Bana bir arabadaki benzini ölçmenin beş yolunu söyleyin. (Donanım Mühendisi adayları için)

görsell

Eğer iki yumurtanız varsa ve yumurtaların attığınızda kırılmayacağı en yüksek katı bulmak istiyorsanız nasıl yaparsınız? İdeal çözüm nedir? (Yazılım Mühendisi adayları için)

Egg

İlginç bir problemi ve onu nasıl çözdüğünüzü anlatın. (Yazılım Mühendisi adayları için)

problem-questions1

Her gün kaç çocuk doğuyor? (Küresel Tedarik Yöneticisi adayları için)

görsel8

Bir masanın üstünde yüz tane bozuk para duruyor, her birinin bir tura bir de yazı yüzü var. On tanesinde tura, 90 tanesinde yazı üstte. Hangi yüzün üstte olduğunu göremiyor, dokunarak anlayamıyor ya da herhangi bir şekilde hangi yüzün üstte olduğunu bilemiyorsunuz. Paraları öyle bir şekilde ikiye bölün ki her iki tarafta da aynı sayıda tura olsun. (Yazılım Mühendisi adayları için)

görsel9

Üç kutudan birinde sadece elma, birinde sadece portakal var, diğerinde ise elmalar ve portakallar karışık. Kutular yanlış şekilde etiketlenmiş, hiçbir etiket doğru değil. Sadece bir kutuyu açıp içinden bir meyve aldınız. Sadece meyveye bakarak, her üç kutuyu da doğru şekilde nasıl etiketlersiniz? (Yazılım Kalite Analiz adayları için)

apples

Bir adam sizi aradı ve kullandığı eski bilgisayar tuğla diye tabir edilen cinsten. Ne yaparsınız? (Apple Evde Bakım Danışman adayları için)

man-with-laptop

Zeki misiniz? (İnşa Mühendisi adayları için)

görsel12

Bir döner plağın üstüne bir bardak su koyuyor ve hızı yavaşça arttırıyorsunuz. İlk önce hangisi gerçekleşir –bardak mı kayar, devrilir mi yoksa su mu dökülür? (Makine Mühendisi adayları için)

görsel13

Hangisi daha önemlidir, bir müşterinin sorununu çözmek mi yoksa iyi bir müşteri deneyimi yaratmak mı? (Apple Evde Bakım Uzmanı adayları için)

123

Çok pozitif görünüyorsun, moralini neler bozar? (Aile Odası Uzman adayları için)

12

En sevdiğiniz dondurma hangisi? (Yönetici Asistanı adayları için)

icecream

Kaynak

Nihan İnal

Nihan, Anadolu Üniversitesi İngilizce İktisat 4.sınıf öğrencisi. İletişim : nihaninal94@gmail.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir