AÖF Sınavında İptal Söz Konusu!

aof

Yüzbinlerce öğrencinin katıldığı Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nin (AÖF) önceki gün yapılan 2015-2016 yılı Güz Dönem Sonu sınavında “mükerrer soru” krizi yaşandı.

Kitapçık kodu 4715 olan Diplomasi Tarihi dersinin aynı sayfasındaki 14 ve 19’uncu soruların cevaplarıyla birlikte içeriklerinin de aynı olduğu görüldü.14’üncü soruda “Uluslararası Enerji Ajansı aşağıdakilerden hangisinin bünyesinde kurulmuştur?” ifadesi yer alırken, cevapları a) OECD, b) NATO, c) OPEC d) BM e) AB şıklarından oluştu. Sayfanın siyah bir çizgiyle bölünmesiyle iki sütun halinde konulan ve 14’üncü soruyla yan yana gelen 19’uncu soruda “1975 yılında oluşturulan Uluslararası Enerji Ajansı aşağıdakilerden hangisinin bünyesinde kurulmuştur?” cümlesi, cevabında ise a) NATO, b)OECD, c) AET, d) BM, e)AB seçenekleri vardı. Doğru yanıt olan “OECD” 14’üncü soruda “a”, 19’uncu soruda ise “b” şıkkında yer aldı.

[ad name=”Google Adsense”]

 SORU İPTAL EDİLİR

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Kültür Eğitim Kurumları Eğitim ve Rehberlik Direktörü Salim Ünsal şunları söyledi: “İki soru bütün şıklarıyla aynı ise o soru iptal edilir. Bu sıradan bir durum değil. Teorik olarak merkezi bir sınav düzenlendiğinde, test usulü bir sınav yapıldığında, soruların içerik olarak birbirinden farklı olması gerekir. Aynı unsuru ölçecek sorular niteliksel olarak birbirinden farklı verilerle sunulmalı. Ama büyük olasılıkla sorulardan birini iptal ederler, iptal ettikleri sorunun tamamını bütün adayların doğru yaptığını kabul ederler. Bu ÖSYM’nin uyguladığı bir yöntem. Anadolu Üniversitesi’nin de ÖSYM’nin merkezi değerlendirmede uyguladığı yöntemleri büyük ölçüde uygulaması gerekir. Tekrar uzmanlar soruları inceler. Aynı verileri aynı özellikleri sorgulayan iki soruysa ve bunlar farklı değil, eşdeğer sorularsa büyük ihtimalle iptal yoluna gidebilirler.” Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’nden konuyla ilgili  açıklama yapılmadı.

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir