Almanya-Türkiye Öğrenci Değişimi Projeleri

almanya

 

[ad name=”HTML”]

“Willkommen Türkei! Hoşgeldin Almanya! Almanya-Türkiye Öğrenci Değişimi Projeleri” bir Robert Bosch Stiftung programıdır, Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya tarafından yürütülmektedir ve Türkiye’de Goethe-Institut Istanbul ile ortaklaşa gerçekleştirilmektedir.

2009 yılında hayata geçirilen program iki ülke arasındaki öğrenci değişimi projelerini desteklemektedir. Bu program Türkiye ve Almanya’daki öğrencilere diğer ülkeyi yakından tanıma ve yeni insanlarla tanışma imkanı sunmaktadır. İlk kez 2014/ 2015 yılları için Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya Robert Bosch Stiftung’un programını yürütecek. Gençlik Köprüsü partnerleriyle birlikte Almanya ve Türkiye arasındaki öğrenci ve gençlik değişmini daha da yoğunlaştırmayı hedefliyor. Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya ilk kez 2014/ 2015 yıllarında Robert Bosch Stiftung’un programını yürütecek.

Bu program, öğrencilerine ziyaret ve karşı ziyaret yoluyla diğer ülkeyi tanıma ve yeni bağlantılar kurma olanağı sunmak isteyen tüm ilkokul üstü Alman ve Türk okullarına yöneliktir. Programın amacı, Alman ve Türk öğrencilerini bir araya getirerek, fikirleri ve ilgi alanları doğrultusunda ortaklaşa bir proje hazırlatmaktır. Bunun için yoğun hazırlık ve değerlendirme çalışmalarının yürütülmesi koşullar arasında yer almaktadır. Ayrıca proje desteği için bir Alman ve bir Türk okulunun birlikte çalışması gerekmektedir.

Alman proje ortakları, an itibariyle kendileri ve Türk ortakları adına başvuruda bulunabilirler. 5. sınıftan itibaren tüm okul branşlarından başvurular kabul edilecektir.

Başvuru Sürecinde Değişiklikler

Son yıllara göre başvuru süreciyle ilgili bazı değişiklikler yapılmıştır: 2014/ 2015 yılı başvuruları için üç başvuru tarihi belirlendi ve ucu açık değerlendirmeler başvuru tarihlerinin ardından yapılacaktır.

Proje planlaması ve başvuru formunun doldurulması için son başvuru tarihinden ve başvuru dosyasını teslim etmeden en az iki ay öncesinden Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya ile iletişime geçmenizi rica ediyoruz. Bu şekilde başvurunuzun bir ön değerlendirmesi yapılabilecektir. Açıklanan son başvuru tarihleri sonrasında tarafımıza ulaşan başvurular dikkate ve değerlendirmeye alınmayacaktır.

       Son Başvuru Tarihleri
15 Şubat 2015
15 Nisan 2015

Başvuru dosyanızın bize ulaşmasından sonra yaklaşık altı hafta içinde Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya tarafından olumlu veya olumsuz tarafınıza geri dönüş yapılacaktır. Projenizin olumlu değerlendirilmesi durumunda kabul yazısından yaklaşık bir hafta sonra destek süresi başlamış sayılıp bir yıl sonrasında da destek süresi sona ermiş olacaktır.

Başvurular, bir Seçim Kurulu tarafından ucu açık olarak değerlendirilecektir: en iyi proje önerileri teşvik edilmeye değer bulunup desteklenecektir. Toplamda en fazla 15 öğrenci değişim projesi olanağı sunulabilmektedir (her başvuru dönemi için 5 proje destek bulabilecek).

İstisnai durumlarda bir kardeş okulun bulunması için Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya yardımcı olmaya çalışacaktır. Ancak önerilen okulların nitelikleri için hiçbir garanti verilemez. Öneri sonrasında okullar arası anlaşmanın başarıyla sonuçlanması durumunda okullar proje desteği için başvurularını gerçekleştirebilirler. Aracılık işleminin başarıyla sonuçlanması halinde okullar, teşvik yardımı almaları için, ucu açık başvuruda bulunabilirler.

Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya planlama ve değişim sürecinin yürütülmesiyle ilgili hiçbir sorumluluk üstlenmemektedir. Dışişleri Bakanlığı’nın Almanya ile ilgili seyahat ve güvenlik uyarıları dikkate alınmalıdır.

Proje Çalışması:

“Willkommen Türkei! Hoşgeldin Almanya! Almanya-Türkiye Öğrenci Değişimi Projeleri” programı, Almanya’da ve Türkiye’de bulunan okullar tarafından ortaklaşa yürütülen öğrenci projelerini desteklemektedir. Projenin planlanması ve yürütülmesi proje ortaklarının birlikte çalışmaları ile gerçekleşir. Proje konuları ögrencilerin ilgi alanları ve ürettikleri fikirler temelinde hem içerik, hem de metodolojik olarak serbest seçilip belirlenebilir. Proje konuları örneğin çevre, toplum, eğitim, müzik ve teknoloji ile ilgili olabilir ve el işi çalışmalarıyla, tiyatro ve müzik gösterileriyle, sergi ve benzeri tekniklerle de sunulabilir.

Kimler Başvurabilir?

Bir öğrenci grubu oluşturarak ortak bir proje yürütmek isteyen Almanya ve Türkiye’deki tüm okullar başvurabilir. Program, öğretmenleri ve danışmanları da dahil olmak üzere, 5. sınıftan itibaren öğrencileri teşvik eder. Her bir ülke için öğrenci grupları 10 ila 25 öğrenciden oluşmalıdır.

Çerçeve koşulları, hazırlık ile değerlendirme süreci ve teşvik için başvuru hakkında daha detaylı bilgilere şu dosyalardan ulaşabilirsiniz:

İhale
Başvuru Formu (Almanca)

Türkiye’deki İrtibat:
Değişim Projelerinin Hazırlık ve Yürütülmesi Danışmanlığı:
Habil Narsuz
Gençlik Köprüsü Türkiye-Almanya Proje Sorumlusu
Goethe-Institut İstanbul
Yeniçarşı Cad. No. 32
Galatasaray 34433 İstanbul
Tel: +90 (0)212 249 2009
Faks: +90 (0)212 252 5214
Cep: +90 (0)555 5568478
habil.narsuz@istanbul.goethe.org

Christiane Heeb
Ders Uzmanı
Goethe-Institut İstanbul
Yeniçarşı Cad. No. 32
Galatasaray 34433 İstanbul
Tel: +90 (0)212 249 2009-47
Faks: +90 (0)212 252 5214
christiane.heeb@istanbul.goethe.org

Almanya’daki İrtibat:
Başvuru ve Öğrenci Değişimi Projelerinin Hazırlık ve Yürütülmesi Danışmanlığı:
Ahmet Sinoplu
Proje Koordinatörü
Deutsch-Türkische Jugendbrücke gGmbH
c/o Ministerium für Familie, Kinder, Jugend, Kultur und Sport
des Landes Nordrhein-Westfalen
Haroldstraße 4
40213 Düsseldorf
Tel: +49 (0)211 837-2638
Fax: +49 (0)211 837-4147
sinoplu@jugendbruecke.de

Robert Bosch Stiftung’daki İrtibat:
Natalie Ferber
Proje Yöneticisi
Uluslararası Diyalog Avrupa ve Komşuları
Robert Bosch Stiftung GmbH
Heidehofstraße 31
70184 Stuttgart
Tel.: +49 (0)711 46084-755
Faks: +49 (0)711 46084-10755
natalie.ferber@bosch-stiftung.de

Proje başvurusu hakkında ayrıntılı bilgiyi ve başvuru formunu Robert Bosch Stiftung’un internet sayfasında bulabilirsiniz: www.deutschtuerkischerschueleraustausch.de

[ad name=”Google Adsense”]

Kaynak: ab-ilan.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir