Alibaba’nın Kurucusu Jack Ma’nın Davos’ta Yaptığı Ufuk Açıcı Konuşma!

Her yıl İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu 26 Ocak’ta sonlandı. Dünyanın en büyük girişimcileri, forumda sorulan soruları yanıtladı. Bu isimlerden biri de Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’ydı.

E-ticaret dendiğinde akla ilk gelen dev girişimlerden Alibaba’yı kurarak Çin’in en zengin adamı olan Jack Ma’nın Davos’ta yaptığı konuşmadan çıkardığımız bazı dersler var.

Tüm başarısızlıklara rağmen denemeyi ve mücadele etmeyi asla bırakmayan Jack Ma’nın hikâyesi muhteşem bir motivasyon kaynağı… Milyar dolarlık bir şirketi dünyanın neredeyse her köşesine hizmet verecek bir hâle getiren bu girişimci, çabalarının karşılığını istediği gibi alamayan ve başarısızlığını baştan kabul eden insanların iş hayatına bakışını değiştiriyor.

“Hatalarınızdan Bir Şey Öğrenmeye Bakın” Jack Ma Davos
jack_ma_ic_01

Jack Ma, başarılı olmanın koşulunu da şu şekilde açıklıyor: “Başarılı olmak için yüksek EQ’ya (duygusal zekâya) sahip olmalısınız. Başarınızı sürekli hâle getirmek, kaybolmamak için de yüksek IQ’nuz bulunmalı. Fakat saygı duyulan biri olmak için yüksek LQ’ya, yani sevginin IQ’suna sahip olmalısınız.”

Jack Ma’nın sözlerinde, başarısızlığa defalarca kez meydan okuyan bir adamın izlerini görmek mümkün: “Hatalarınızdan ders alın, onlardan bir şeyler öğrenmeye bakın. Hatalarımızı başkalarıyla paylaşmalıyız. Başarılı olmak, diğer insanların hatalarından da ders çıkarmaya, diğer insanların başarı hikâyelerinden bir şeyler öğrenmeye dayanır.”

“Kadınlar Mutlak Başarının Mimarlarıdır”
Jack Ma, daha iyi bir dünya için kadınların iş dünyasında daha fazla yer almaları gerektiğini düşünüyor. (Bu arada Alibaba’nın üst düzey yöneticilerinin yüzde 37’sinin kadınlardan oluştuğunu vurgulamakta fayda var.) Ma, kadınların mutlak başarının mimarı olduklarının altını çiziyor.

“Teknolojik Devrim İnsanları Birbirine Düşürecek”
jack_ma_ic_02

Küresel ölçekte iş dünyasının temel sorunlarından biri olan teknolojik dönüşümün yıkıcı etkilerinden bahseden Ma, düşüncelerini şu şekilde dile getiriyor: “Teknoloji nedeniyle büyük dönüşümler yaşayan bir dünyada olduğumuz için çok şanslıyız. Yeni yapay zekâ teknolojileri çok sayıda insanı başarıya taşıyacak, ilginç bir gelişim sürecine sahne olacak. Ancak dürüstçe söylemek gerekirse, her teknoloji beraberinde sosyal problemleri de getirir. Teknolojik olan her devrim insanları birbirine düşürecek, çünkü hepsi dünyayı daha da dengesiz kılıyor.”

Jack Ma’ya göre, yapay zekâ gelecekte büyük bir tehdit olacak ve pek çok iş alanı yok olacak: “Yapay zekâ, insana yönelik bir tehdittir. Teknoloji her zaman insanları etkisiz hâle getiren şeyler yapmamalıdır. Bilgisayarlar her zaman sizden daha akıllı olacaklardır. Onlar unutmazlar ve asla öfkelenemezler. Ancak bilgisayarlar bilge bir insan da olamazlar. Yapay zekâlar ve robotlar pek çok çalışma alanının sonunu getirecek. Bu konuda umut verici olan tek şey, gelecekte makineler tarafından kontrol edilecek hizmet endüstrisi gelişmeleri olacaktır.”

Jack Ma, sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Google, Facebook, Amazon ve Alibaba olarak bu yüzyılın en şanslı şirketleriyiz. Bu nedenle iyi şeyler yapmak ve iyi kalpli olmak gibi sorumluluklarımız var. Yaptığınız her şeyin iyi bir gelecek için olduğundan emin olun.”

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir