Akademide Üretkenlik Araştırması… En Üretken Üniversiteler Hangileri?

Türkiye’deki üniversitelerin araştırma çıktıları incelendi. Prof. Dr. Erhan Erkut’un yaptığı araştırmaya göre en üretken üniversiteler Koç, Sabancı ve Bilkent oldu. Devlet üniversiteleri arasında Gebze Teknik ön plana çıkarken, onu Orta Doğu Teknik, Hacettepe, Boğaziçi, İstanbul Teknik ve Yıldırım Beyazıt üniversiteleri izledi. Başkent Üniversitesi de ilk 10’da yer aldı.

Türkiye’deki Üniversitelerin Araştırma Çıktıları-2017 Güncellemesi

“THE” Sıralamalarında Üniversitelerimiz

Akademik üretkenlik bir araştırmaya konu oldu. MEF Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erhan Erkut, devlet ve vakıf üniversitelerinde akademik üretkenliği ele aldığı ‘Türkiye’deki Üniversitelerin Araştırma Çıktıları Üzerine’ araştırmasına göre, öğretim üyesi başında düşen yayın ve atıf sayılarında Bilkent, Koç ve Sabancı üniversiteleri üst sıralarda yer aldı. Devlet üniversitelerinde ise en iyi performansı ise Gebze Teknik, ODTÜ, Hacettepe ve Boğaziçi gösterdi.

VAKIFLARDA MAKAS BÜYÜK
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) verileri ile 2013-2016 arasından akademik yayın veri tabanı Web of Science’ta yer alan makale ve atıfların tarandığı araştırmada vakıf üniversitelerinin büyük çoğunluğunun düşük bir üretkenliğe sahip olduğu ortaya çıktı. Bilkent, Koç ve Sabancı üniversiteleri en iyi performansı gösterirken, Başkent hariç diğer vakıflar ilk 10’a girmeyi başaramadı. Bu durumu Hürriyet’e değerlendiren Prof. Dr. Erhan Erkut; Koç, Sabancı ve Bilkent’in Türkiye ortalamalarının üstünde bir akademik üretkenliğe sahip olduğunu, vakıfların önemli bir çoğunluğunun ise tabanda yer aldığını söyledi. Erkut, “Türkiye’de tepede yer alan üç vakıf üniversitesinin dışında diğerlerinin oldukça geride kaldığını söyleyebilirim. Vakıf üniversitelerinde akademik üretkenlik oldukça düşük” değerlendirmesinde bulundu.

DEVLETTE ODTÜ VE BOĞAZİÇİ
Devlet üniversitelerinde öğretim üyesi başında düşen yayın ve atıf sayılarında ise üst sıralarda Gezbe Teknik, ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe ve İTÜ yer aldı. Ayrıca Yıldırım Beyazıt, Karadeniz Teknik, Erciyes de listelere girmeyi başardı. Büyük devlet üniversiteleri daha geniş akademik kadrolarına rağmen zirvedeki vakıfların önüne geçemedi.

Öğretim üyesi başına düşen yayın sayısına göre ilk 10 üniversite (2013-2016)
uni_1

Öğretim üyesi başına düşen atıf sayısına göre ilk 10 üniversitesi (2013-2016)

uni_2

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir