Adım Adım Ödüle! Nurten Akkuş Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Arasında

Samsun’da anaokulu öğretmenliği yapan Nurten Akkuş, göğsümüzü kabartmaya devam ediyor. Onursal başkanlığını ABD’nin eski başkanı Bill Cilinton’ın yaptığı İngiliz Varkey Gems Vakfı tarafından verilen ve ‘Eğitim Nobel’i olarak kabul edilen Küresel Öğretmen Ödülü’nde ilk 50 arasına girmeyi başaran Akkuş, başarısını bir adım öteye taşıyıp finalde yarışacak ilk 10 kişi arasında yer aldı. Finale kalan eğitimcilerin adını ise Bill Gates duyurdu.

Hürriyet’ten Önder Öndeş’ haberine göre, 2018 yılı Küresel Öğretmen Ödülü’nde ilk 50 finalistin arasına girmeyi başaran anaokulu öğretmeni Nurten Akkuş, bu sefer ilk 10’a da adını yazdırdı.

Kazanan 1 milyon doların sahibi olacak
nurten_01

18 Mart’ta Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı Dubai’de düzenlenecek ‘Küresel Eğitim ve Beceriler Forumu’nda ödülün sahibi olan öğretmen açıklanacak. Kazanan eğitimci 1 milyon dolarlık para ödülünün de sahibi olacak.

‘Baba Bana Masal Anlat’ ve ‘Oyuncak Kumbarası’ projeleriyle adını dünyaya duyurdu
nurten_02

‘Baba Bana Masal Anlat’ projesiyle, babaları yöneticiliğini yaptığı anaokuluna davet ederek, çocuklara masal anlatmalarını sağlayan Nurten Öğretmen, ayrıca ‘Oyuncak Kumbarası’ girişimiyle de, toplanan oyuncakların köylerde bulunan 40 anaokuluna ulaşmasını sağladı. Akkuş, hazırladığı proje ile Sabancı Vakfı’nın toplumsal gelişmeye katkıda bulunan ‘Sıra dışı kişilerin olağanüstü öykülerini’ anlattığı ‘Fark Yaratanlar’ programının yedinci sezonunda fark yaratanlar arasında gösterildi.

“Bunu başaran ilk Türk öğretmen olduğum için çok mutlu ve gururluyum”
nurten_03

Küresel Öğretmen Ödülü’nde ilk 50’den sonra, ilk 10 finalist arasında kalmanın kendisini çok gururlandırdığını söyleyen Nurten Akkuş, hislerini şöyle açıkladı:

“18 Mart’ta Dubai’de düzenlenecek forumda bu yıl ödülü kazanan eğitimci açıklanacak. İlk 50’de yer almanın ardında ilk 10’a kalarak, o sahnede Türk bayrağının dalgalanacak olması gurur verici. Bunu başaran ilk Türk öğretmen olduğum için çok mutlu ve gururluyum.”

Türkiye’nin yanı sıra Güney Afrika, Kolombiya, Filipinler, ABD, Belçika, Brezilya Avustralya, İngiltere ve Norveç’ten de birer öğretmen ilk 10’a seçildi. Geçen yıl ödülü Kanada’dan Maggie MacDonnell kazanmıştı.
nurten_04

Kaynak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir