Down Sendromu Farkındalık Günü

Down Sendromu bireylerde 21.kromozom çiftinden bir fazla bulunması sonucu ortaya çıkan genetik bir farklılıktır.Bireylerde 46.kromozom yerine 1 fazla olarak 47 kromozoma sahiptirler.Bilinenin aksine bir hastalık değildir sadece genetik bir farklılıktır. Down sendromu hakkında bilinen yanlışlardan birkaçından bahsetmek gerekirse bu farklılık ebeveynlerden kaynaklı değildir. Down sendromlu çocuklarda diğer çocuklar gibi kendilerine has yeteneklere, kişilik özelliklerine ve düşüncelere sahiptir.

 

21_trisomy_-_Down_syndrome (1)

 

21 Mart 2011 tarihinde Birleşmiş milletlerin kararıyla Dünya Down Sendromu Günü olarak kabul edilmiştir.21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kutlanmaktadır ve ayrımcılığa karşı çıkmak ve bu durumla karşı karşıya kalan arkadaşlarımızın bu duruma maruz kalmasını önlemek için etkinlikler düzenlenir.Eğitimin önemine dikkat çekmek ve çalışma sahalarının artırılmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır.

Ülkemizde birçok şehirde bu gün coşkuyla kutlanmaktadır.Bizden hiç bir farkı olmayan sevgi dolu arkadaşlarımızın sadece 21 Martta değil her gün yanlarında olduğumuzu onlara hissettirmekten çekinmemeliyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir