iPhone Satışları 50 Milyonu Geçti

nuevo-iphone-5S

Yılın son döneminde, iPhone’un yeni çıkan iki modelin satışı, yapılan analizlerin sonucuna göre 55.3 milyonu buldu.

Apple, son dönemin sonuçları 27 Ocak’ta resmi olarak açıklayacak. Aynı zamanda, 27 profesyonel ve 17 amatör Apple analisti, süre içerisinde yansıyan satışları hesaplamakta. Fortune’a göre, tahmin edilen miktarla asıl sonucun pek büyük bir farkı yok. Aralık 50 milyon ile 59.73 milyon arasında.

Apple için, yılın ilk döneminde iPhone satış rekorlarını kırması alışılmadık bir şey değil -2010 yılından bu yana her yılın ilk döneminde rekorunu kırmayı sürdürüyor. Ama 50 milyonluk bir değeri geçmek de Apple için bile yeni bir şey. 2013 yılının parasal ilk çeyreğinde, Apple 47.8 milyon iPhone satmıştı. Ancak o zamanda, Apple yalnızca bir model iPhone satmaktaydı- o da iPhone 5’ti. En yakın çeyreklik dönemde ise Apple iPhone 5C ve daha üst modeli iPhone 5S’i sundu. Her iki model de Eylül ayında tanıtılmıştı.

Kendi parasal olarak dördüncü çeyreğinde, aslında takvime göre üçüncü çeyreğe denk gelen dönemde, Apple 33.8 milyon iPhone satışı yaptığını raporlamıştı. Fark edilen güçlü satışlar, analistlere Samsung’un o dönemde açıklanan sonuçları konusunda söylenmelerine vesile oldu. Samsung Galaxy S4, iki iPhone modelinin yanında, en çok satılan iki ya da üçüncü akıllı telefonlar arasında.

İkinci çeyreğini, bir öncekinden daha zayıf geçirmiş de olsa, Apple bu ay iPhone’larını 700 milyondan fazla müşterisi olan operatör Chine Mobile’da da satmaya başladı. Geçtiğimiz haftadan itibaren Apple, operatör şirketinin yöneticisi Xi Guohua’ya göre, Chine Mobile’da satılan iPhone miktarı çoktan milyonları buldu.

Kaynak: Mashable

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir