Mezuna Kalmayı Mezuna Kalandan Öğrenin

Evet ilk söylendiğinde insanın aklına fazlasıyla kötü şeyler geliyor kabul ediyorum. Tabi mezuna kalmanın olumlu yanları kadar olumsuz yanları da var. Mezuna kalmış birisinin kaleminde mezuna kalmanın avantajları ve dezavantajları.

Olumlu Yanları

1

Çoğu arkadaşınız üniversiteye gidiyor ve yalnız kalıyorsunuz. Bu belki olumsuz gibi görünebilir ama aslında çok büyük bir olumlu tarafı da var. Sizi meşgul eden gereksiz dedikodular, sohbetler vs. olmuyor. Tamamen sınava odaklanıyorsunuz.

İlk sene çalıştınız ve olmadı evet bunu hepimiz kabullendik ama ilk sene çalışmış olduklarımız emin olun asla boşa gitmiyor. Onlar size bir artı sağlıyor. Bir birikiminiz var ve bu sayede o konunun üzerinde durmanıza çok gerek yok.

Deneyim! O ilk senenin korkusu, bilinçsizliği yok artık. Çünkü senin bir deneyimin var. Bir ilk kez yaptığı bir konuda her zaman başarılı olamayabilir bu çok doğal. Ama ikinci seferde tabii ki de ekstrem durumlar haricinde birinci durumdan çok daha başarılı olma şansına sahiptir.

Geçen seneden kalan kitaplar 🙂

Okul yok! Bu, eğer değerlendirebilirseniz muhteşem bir şey.

Hatalarını görmüş olman. Neler yapıp neler yapamadığını biliyorsun artık. Bunu kesinlikle değerlendirin. Nelerde iyisiniz, hangi konuları yapamıyorsunuz bunun analizini iyi yapmak çok önemli.

Olumsuz Yanları

2

Sosyolojik sorunumuz, aile baskısı. Eminim bunu yaşayan çok fazla mezun olmuştur. ‘’Neden sen de bir yere gitmedin, sana o kadar emek vermiştim hepsi boşa gitti’’ gibisinden tepki alabilirsiniz ama bunu ailenizle sakince oturup konuştuğunuzda anlayışla karşılayacaklardır.

Sosyal medya Arkadaşın üniversiteye gitmiştir ve sen de ders çalışıyorsundur. Düşüncesi bile kötü sanırım. Ama bunu olumluya çevirmek sizin elinizde.

Sistem değişikliği. Bunun yıkımına ben de uğradım gerçekten. Sen kendini bir sınav sistemine göre ayarlıyorsun ama sistem değişiyor. Aslında yine bir sınav var yine çalışman gerekiyor. Ama o an inanın aklınız size bunu söylemiyor. Psikolojik olarak bu olayın üstesinden gelebilene ne mutlu.

İstemediğiniz bir bölüme kesinlikle gitmeyin bunu yürekten söylüyorum. İsteyerek gittiğiniz bir bölüm ne kadar zor olsa da siz onun üstesinden gelirsiniz ama istemediğiniz bir bölümde en ufak bir şeyde ‘’ben neden bu bölüme geldim’’ diyeceksiniz. Hayatınızdan giden 1-2 yıl size bir şey kaybettirmez tabi bu sayı daha da artabilir. Eğer hedefiniz için artıyorsa hayatınıza olumsuz etkisi olmaz. Mezuna kaldınız ve istediğiniz bölüm yine de olmadıysa elimizden geleni yaptık. Olana kadar da yapacağız.

Özel İçerik: Şule Taşkıran

Bahadır Öztop

Sadece bir fikir, ışık tutan, kişi. bahadiroztop@ogrencikariyeri.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir