5 Adımda Motivasyonunuzu Hemen Harekete Geçirmenin Yolu

Bazen dünyaları fethedecek kadar motivasyonunuz olur; ama ne yazık ki onu depolayacak bir yeriniz yoktur. Bazen de kolunuzu kaldıracak motivasyonunuz bile olmaz. Önünüzde bekleyen tüm önemli işleri bir kenara bırakmak zorunda kalırsınız.

1. Vazgeçin
Önünüzde bekleyen bir işi yapmak istemediğinizde, öncelikle bunu kabul edin. Yani bırakın.

Bunun farkına vardıktan sonra, bu sefer bir sonraki işe odaklanın. Böylelikle ilk başta o işi neden yapmak istemediğinizi daha net görebilir ve sorununuzun kaynağına inebilirsiniz.

Hedefinizi ufak adımlara bölerek, motivasyonunuzun karşı karşıya kaldığı direnç noktalarında daha dayanıklı olabilirsiniz.

motivasyon-2-1-1280x720
2. Harekete geçmeyin
İlk bakışta tuhaf gelebilir ancak bunun gerçekten işe yaradığını unutmayın. Çünkü beklemek aslında harika bir şeydir. Beklemek fikirlerinizi biriktirmenizi sağlar. Böylelikle sadece heyecanınızı korumakla kalmaz, aynı zamanda hedefinizi daha net görmüş olursunuz. Ayrıca plan yapmak için zaman kazanmış da olursunuz.

5
3. Kendinize izin verin
Bir kitap hakkında özet yazmanız gerekiyor ve önünüzde iki seçenek var: Kitaplardan biri okuması kolay bir eser, diğeri ise daha karmaşık. Hangisini seçerdiniz?
Aslında bu sorunun yanıtı belli. İlk başta karmaşık olan kitabı seçseniz bile neden onu istediğinize dair açıkça bir yanıtınız yoksa, zaman geçtikçe motivasyonunuzu kaybedip birden kendinizi kolay olan kitapla baş başa bulursunuz. Motivasyon kaybı, vakit kaybına neden olur. Bunun en büyük nedeni ise, kendinize başarı için veya başarısızlık için izin vermemiş olmanız.

6

4. Parçalara ayırın

Hedefinizi ufak adımlara bölerek, motivasyonunuzun karşı karşıya kaldığı direnç noktalarında daha dayanıklı olabilirsiniz. Hedefinizi, gerçekleştirilebilir ufak hedeflere bölün.

Motivasyon kaybı, vakit kaybına neden olur. Bunun en büyük nedeni ise, kendinize başarı için veya başarısızlık için izin vermemiş olmanız.

8
5. Ara verin
Başka işlerinizi yapın, başkalarına yardım edin, yemek hazırlayın, çiçeklerinizi sulayın, gazete okuyun, komik videolar izleyin ya da hiçbir şey yapmayın. Bazen zorunlulukları bir kenara itip kendinizi akışa bırakın. Kendinizi şarj edin.

Kaynak

 

Esma Çalışkan

Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü Öğrencisiyim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir