20’li Yaşlarda Kariyer Yapmanın 10 Etkili Yolu!

20’li yaşlar bu kadar çabuk geçip giderken herkes iyi bir kariyer yapmanın ve bu yaşlarını en iyi şekilde değerlendirmenin yollarını arıyor. Eğer siz de sürekli neyin sizin için daha faydalı olacağını, gelecekte neyin işinize yarayıp, neyin yaramayacağını merak ediyorsanız 10 etkili yolu sizin için belirledik.

20’li yaşlar hayatın gençlik ve yetişkinlik arasında her şeyin oturmaya başladığı fakat eğlencenin henüz aksamadığı olağanüstü bir dönemdir. Okul hayatının yavaş yavaş bitmeye başladığı ve gerçek hayata, iş yaşamına başlangıç olarak görülen bu yıllarda insanın kendine yapacağı yatırımlar her alanda kariyeri için oldukça büyük önem taşıyor.

Bu yaşlarda yapılan seçimler ve yapılan her şey hayatın geri kalanında direkt etkiye sahip.

İşte 20’li Yaşlarda Kariyer Yapmanın 10 Etkili Yolu

1) Vizyon Sahibi Olun

1

Okumaktan daha değerli ve faydalı olan hiçbir şey yok. Elinize ne geçerse okuyun; gazeteler, dergiler, kitaplar, makaleler… her fırsatta bunun için zaman yaratın ve boş geçen her anınızı da okuyarak değerlendirin. Çünkü ne kadar çok okursanız kendinizi, çevrenizi ve dünyayı o kadar daha iyi anlar ve hayatınızı daha kolay yön verebilirsiniz.

2) Networking

2

Bu yaşlarınızı mümkün olduğunca fazla insan tanıyarak harcayın, tanıdığınız insanlar ile gerek sosyal medya araçları üzerinden, gerek direkt görüşmeler ayarlayarak iletişimde kalmaya dikkat edin. Sonuçta birkaç sene sonra kime ne için ihtiyaç duyacağınızı bilemezsiniz, oluşturmuş olduğunuz saygın bir çevreye hayatınızın her döneminde ihtiyaç duyabilirsiniz.

3) Kendinize İyi Bakın

4

Sahip olduğunuz tek bir bedeniniz var ve ona gerçekten iyi bakmanız gerekiyor. Düzenli spor yapın, uyumadan önce mutlaka yüzünüzü yıkayın, bol su için ve yaz-kış cildinizin sağlığı için güneş koruyucu kullanın. İlerideki yaşlarınızda vücudunuz ile ilgilenmenin faydalarını kesinlikle göreceksiniz.

Fiziksel sağlığınız kadar psikolojik sağlığınızın da ne kadar önemli olduğunu unutmayın ve asla ihmal etmeyin! Beyninizi kullanın, aktif tutun ki sağlıkla çalışan bir beyne sahip olabilin. Bunun için her gün bir şeyler okuyup, düşünmek, yaşadığınız sorunların çözümlerine odaklanmak ve bunlara alternatif cevaplar yaratmak faydalı olabilir.

4) Yeni Bir Şeyler Deneyin

3

 

“Yeni bir şeyler deneyip hangi konuda tutkulu olduğunuzu keşfedin ve onun peşinden gidin” diyor John J. Bowman. Siz de ilgi duyduğunuz şeyleri öğrenmek için zaman ayırın, ileriki yaşlarınızda belki yeni şeyleri denemek için bu kadar zamanınız ya da enerjiniz olmayacak. Siz en iyisi varken bunu değerlendirin!

5) Zamanınızı ve Paranızı Eğitime Harcayın

5

 

Eğer paranızı bir şeyler öğrenmek veya herhangi bir konuda uzmanlaşmak için harcıyorsanız o zaman asla boşa harcamış olmazsınız. Sahip olduğunuz her bilgi çok kıymetlidir ve hayatınıza yön verir. Anuj Kumar’a göre hangi konuya ilginiz var ise onu öğrenmek için zaman harcamanız ve gerçekten hangi konuda tutkulu olduğunuzu bulmanız gerekiyor, daha sonra kariyer hayatınız için bu konuda uzmanlaşın.

 

6) Seyahat Edin

6

 

20’li yaşlarınız seyahat etmek için enerjinizin ve isteğinizin en fazla olduğu zamanlardır. Bu zamanları değerlendirin; sık sık seyahat edin, workshop’lara katılın, farklı kültürler ve insanlar tanıyın. Müzelere gidin, şehirlerin tarihlerini ve yemek kültürlerini öğrenin daha sonra dönün ve bunları kendiniz için değerlendirmenin yollarını bulun. Hatta gittiğiniz tatillerin daha verimli ve akılda kalıcı olması için kendinize seyahat defterleri oluşturun, gezip gördüğünüz yerlerden fotoğrafları, müzelere giriş biletlerinizi ve gördüğünüz ilginç şeyleri yazdığınız sayfalar biriktirin.

 

7) Arkadaşlarını İyi Seç

7

 

Sahip olduğunuz arkadaşlar hayatınızı etkiler. Bu yüzden size zarar veren, zamanınızı çalan ve gerçek olmayan arkadaşlarınızı hayatından çıkarın bunun yerine size karşı pozitif bir tutum sergileyen, kararlarınızı destekleyen, sorunlarınıza çözüm arayan gerçek arkadaşlıklar kurun. Çevrenizdeki insanlar gelişiminizi ve varoluşunuzu yakından etkiler, unutmayın!

 

8) İyi Alışkanlıklarınızı Bir Rutin Haline Getirin

8

 

İyi alışkanlıklar edinmenin en zor tarafı onlara başlamaktır, bir kere başladığınızda ve düzenli hale getirdiğinizde hayatınızın sonuna kadar onu koruyabilirsiniz. Sağlığınızı ve bedeninizi koruyacak basit şeyler ile başlayın mesela düzenli bir uyku uyuyun, bol su için ve egzersiz yapın.

 

9) Tasarruf Yapmayı Öğrenin

9

 

Oturun ve paranızı ne için, ne kadar harcamak istediğinize bir karar verin. Zor günleriniz için kenara mutlaka bir para ayırın, geleceğe dönük planlamalar yapın, çocuklarınızın eğitim masraflarınızı hatta yaşlılığınızı bile planlayın. Ne kadar plan yapar ve ona sadık kalırsanız zor zamanlarınızı o kadar kolay atlatırsınız. Kısacası ”Paranız sizi değil siz paranızı yönetin.”

10) Hayattan Ne İstediğinize Karar Verin

10

 

20’li yaşlarınızın başındaysanız eğer söylediğimiz şey size zor gelebilir fakat kendinizle baş başa ne kadar çok vakit geçirirseniz; kendinizi bulmanızı, hayattan ne istediğinizi, 20 yıl sonra ne yapıyor olacağınıza karar verebilirsiniz. Kendinize zaman ayırın, düşünün, konuşun, hayatınız ile ilgili sorular sorun ve cevaplarını arayın. Tutkulu olduğunuz şeyi bulduktan sonra bunun bir planını oluşturun ve bu yaşlarınızın avantajını kullanarak o şeyde başarılı olmak için çalışın.

Kaynak

Bahadır Öztop

Sadece bir fikir, ışık tutan, kişi. bahadiroztop@ogrencikariyeri.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir