2017 Kariyer Hedefleri: Zirveye Giden Yolda Hızlı Bir Başlangıç Yapmaya Ne Dersiniz?

Yılbaşına bir aydan az bir süre kaldı ve hepimizin aklında yeni yılda neler yapacağımıza, nelere başlayacağımıza ve hangi hedeflere ulaşmak için çalışacağımıza dair fikirler şekillenmeye başladı. Bunlar arasında şüphesiz kariyer hedefleriniz de var. Peki 2017 kariyer hedeflerinizi gerçekleştirmeye neden şimdiden başlamıyorsunuz?

Bu yazıda da hayallerinizi gerçekleştirmek için atacağınız en önemli adımlardan olan kariyer hedeflerinize değineceğiz. Hayalleri gerçekleştirmenin vakti geldi. Planlamaya bugünden başlıyoruz.

Hedeflerinizi belirleyin
2017_01
Başarılı bir kariyer zorlu bir yoldan geçer. Bunun için öncelikle yapmamız gereken neyi neden istediğimize karar vermek. Çünkü böylelikle daha amaç odaklı ve kararlı adımlar atabilirsiniz.

Kendinize karşı dürüst olmak en önemli başlangıç noktası. İstediğiniz kariyer ve onu neden istediğinizi iyi düşünün ve bunu temellendirin. Çok para kazanmak mı istiyorsunuz? Yoksa çok ünlü olmak mı? İsteklerinizin neye dayandığını bilin. Gideceğiniz yer aynı olsa da hangi noktadan yola çıktığınız çok önemli. Çünkü çıkış noktanız yol üstündeki motivasyonunuzu belirleyecek.

Önümüzdeki yılı planlayın
2017_02
Sonrasında güçlü ve zayıf yanlarınıza odaklanın. Objektif olun. Ne çok acımasız bir şekilde yeteneklerinizi hakir görün ne de onları abartın. Hepsinden önemlisi, bu özelliklerinizden hangilerinin gelişime açık olduğuna karar verin ve istediğiniz kariyer doğrultusunda onları geliştirmeye başlayın.

Küçük hedefler belirlemenin önemi her yerde karşımıza çıkıyor. Motivasyonunuzu yüksek tutmak için bundan daha bir yöntem yok. Haftalık ve aylık hedefler belirleyin ve bunun için kendinizi ödüllendirin. Bu şekilde hem kat ettiğiniz yolu görebilir hem de gelişiminizdeki sağlamlaşan ve zayıf kalan yanları sıkı sıkıya takip edebilirsiniz.

Yardım almaktan çekinmeyin
2017_03
Daha önce sizin geçtiğiniz yoldan geçmiş, aynı hedefe yürümüş kişilerden ilham alın, mümkünse onlara danışın. Karşılaşabileceğiniz engelleri tanımanız ve hazırlıklı olmanız için size yardımcı olacaklardır.

Korkularınızla yüzleşin
2017_04
İçinde bulunduğunuz sektörden mutsuzsanız veya okuduğunuz bölümden apayrı bir yolda yürümek istiyorsanız, korkmayın. Toplumda kabul gören bir meslekte yürümek yerine bambaşka bir yolda mı ilerlemek istiyorsunuz? Bir ressam veya dağ tırmanışçısı olmak istiyor olabilirsiniz. İçinde bulunduğumuz para dünyasında küçük yere sahip bu mesleklerle kendinizi kanıtlamak için çok çalışmak zorunda kalacak olabilirsiniz. Ancak ‘çok çalışmak’ zaten iyi bir kariyer için en başta göze aldığımız şey değil mi?

İstediğiniz kariyer doğrultusunda ortaya koyduklarınızdan korkmayın. Bir yazar mı olmak istiyorsunuz, bunun için yeni ve yaratıcı adımlar mı attınız? Onları paylaşmaktan korkmanız sizi sadece geriye götürecektir. Paylaşın ve tavsiye alın. Çok mu kötü eleştiriliyorsunuz? Daha fazla insana danışın. Hepsi olumsuzsa bir şeyler ters gidiyordur. Yarattığınız şeye inanıyorsanız onun arkasında durun ve devam edin ya da unutun. Olumsuz yorumlar aldığınız bir yazı sizi başladığınız işi bırakmaya itiyorsa o adımı silin. Yeni bir yazı yazın ve devam edin. Bu tüm diğer kariyerler için geçerli.

Korkularınızı bertaraf edin
2017_05
Amerikalı kişisel gelişim yazarı Tim Ferris’e göre sizi alıkoyan korkuları yenmek üç başlıkta toplanıyor:

Ortaya çıkacağına inandığınız olumsuzluklar
Bu olumsuzlukları ortadan kaldırabileceğiniz yöntemler
Başladığınız, şu an bulunduğunuz noktaya geri dönmek için yapabilecekleriniz
Bu liste size korktuğunuz şeylerin ne kadar geçici ve düzeltilebilir olduğunu gösterecektir. Mümkün olduğunca detaylı yazmaya bakın.

Kaynak:
inc.com
uplifers.com
lifehack.org

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir